Na University of California Berkeley (nazywanym tu potocznie Cal lub UCB) znajduje się dwóch pracowników Politechniki Wrocławskiej. Oboje jesteśmy z jednego wydziału (elektroniki) mimo, iż wcześniej się nie znaliśmy. Z przyjemnością dołączamy do bloga założonego przez kolegów przebywających w Stanford i zachęcamy do komentarzy lub pytań.
Po Uniwersytecie Kalifornijskim oprowadził nas Prof. Andrew M. Isaacs - dyrektor naszego programu podając nam kilka faktów dotyczących tejże uczelni.
Szacuje się, że w świecie biznesu, administracji i nauki pracuje około
1 600 000 wychowanków tego uniwersytetu. Roczny budżet, jakim dysponuje
Cal to 22 miliardy dolarów (około 66 miliardów złotych w 2011 roku).
W 2011 roku całkowity Polski budżet na naukę i szkolnictwo wyższe
wyniósł 10.1 miliarda złotych (http://www.naukawpolsce.pap.pl/).
Co więcej, Cal ma bardzo silne zaplecze naukowe gdyż w ciągu
swoich 144 lat historii pracownicy i absolwenci Cal zdobyli 71 nagród
Nobla. Tegoroczny laureat Nobla z fizyki, David Wineland także jest
wychowankiem tego uniwersytetu! Nikogo zatem nie dziwi, że idąc kampusem można spotkać miejsca parkingowe z tabliczką "NL Reserved".
Są to miejsca parkingowe zarezerwowane wyłącznie dla aktywnych pracowników uniwersytetu, którzy zostali laureatami tej prestiżowej nagrody.
Berkeley przykuwa uwagę nie tylko swoimi osiągnięciami naukowymi. Berkeley to także Uniwersytet walki .. walki o wolność słowa, o zniesienie podziałów w USA, itd. itd. Ta brama widziała nie jedną manifestację.
Do dziś spotykają się tu wyznawcy różnych religii i różnych wyznań, jak również obozów politycznych co w zbliżających się tu wyborach prezydenckich jest dość mocno widoczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz