sobota, 20 października 2012

Laureaci nagrody Nobla

Postanowiłem zrobić pierwszy z wielu rankingów uniwersytetów. Aby uniknąć uwag typu "nie można porównywać Polski z USA" postanowiłem porównać Polskę z Uniwersytetem Stanford'a, MIT i Princeton. Aby nie było wątpliwości - każdym z nich z osobna!
  1. Ilu z Was, czytelników, wie ile nagród Nobla w sumie otrzymali Polacy?
  2. Ile nagród Nobla otrzymali pracownicy Stanford University?
  3. I co, jeśli chodzi o laureatów nagrody Nobla, mają ze sobą wspólnego wszystkie uczelnie polskie oraz MIT i Princeton University?
A wiec odpowiadam:
  1. Laureatów nagrody Nobla mamy trzynastu (nagród czternaście) - w tym trzy nagrody pokojowe, pięć literackich oraz po dwie w medycynie, chemii i fizyce.
  2. Stanford University ma .... trzydziestu dwóch jeśli liczyć tylko tych, którzy byli zatrudnieni na tej uczelni zanim, lub w czasie, gdy dostali nagrodę Nobla.
    Wszystkich, którzy mieli jakikolwiek związek ze Stanford University (czy to jako naukowcy, czy studenci, czy pracownicy po otrzymaniu nagrody) jest pięćdziesięciu czterech. To pozwala tej uczelni "ledwo" zmieścić się w pierwszej dziesiątce na Świecie.
  3. Jest jedna rzecz, którą wszystkie polskie uniwersytety mają wspólną z uniwersytetem w MIT i Princeton (odpowiednio 4 i 18 w rankingu laureatów Nobla przypadających na uczelnię) - żadna z tych 472 uczelni (470 polskich [1] + 2) nigdy nie zatrudniła osoby, po uzyskaniu przez nią nagrody Nobla. Idę o zakład, że powody dla których tak się stało są diametralnie różne.
Z pośród 10 osób (jeśli Unię Europejską można liczyć za osobę) nagrodzonych w roku 2012 "tylko" dwóch jest obecnie pracownikami Stanford University (Alvin Elliot Roth, Brian K. Kobilka), czterech pracuje w Kalifornii (oprócz poprzednich również Shinya Yamanaka, Lloyd Stowell Shapley).

Alvin Eliot Roth (ze strony Stanford University)

 Brian Kobilka (ze strony Stanford University)
Wszystkich laureatów nagrody Nobla pochodzących z USA jest 337. Zainteresowanym pozostawiam do sprawdzenia, który uniwersytet na świecie ma najwięcej noblistów - można się zdziwić.

Źródła:
[1] Dane statystyczne o szkolnictwie wyższym
[2] List of Nobel laureates by country
[3] List of Nobel laureates by university

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz